Την Παρασκευή 25/8/2023 νωρίς τα ξημερώματα περί ώρα 06:15 υπήρξε έντονη κεραυνική δραστηριότητα και προκλήθηκαν σε 6 σημεία της Βάρης και της Βούλας, πυρκαγιές εν υπαίθρω.
![](https://ilovevouliagmeni.gr/wp-content/uploads/2023/08/ΦΩΤΙΑ-ΒΑΡΗ.jpg)
Άμεσα μετέβη το -ΒΑΡΗ 2- με διμελές πλήρωμα στον Λόφο Μπαράκο και εν συνεχεία στην οδό Καλαμάτας κάνοντας ενέργειες.
![](https://ilovevouliagmeni.gr/wp-content/uploads/2023/08/370624201_753468690123702_458251547000652466_n.jpg)
Την ίδια στιγμή στελεχώθηκε το -ΒΑΡΗ 3- με διμελές πλήρωμα το οποίο μετέβη στο Πευκωτό Βάρης και έπειτα στον Λόφο Μπαράκο καθώς και το -ΒΑΡΗ 1- με τριμελές πλήρωμα το οποίο μετέβη για εξακρίβωση πυρκαγιάς στην οδό Ρόδου στην Βούλα, έπειτα στο Πευκωτό Βάρης και έμεινε για κάλυψη τομέα στον Λόφο Μπαράκο.
![](https://ilovevouliagmeni.gr/wp-content/uploads/2023/08/ΟΜΑΔΑ-ΒΑΡΗΣ-2.jpg)
Στα συμβάντα συνεργάστηκαν με οχήματα του 8ου Πυροσβεστικού Σταθμού, της Εθελοντικής Ομάδας Βούλας, της Εθελοντική Ομάδα Δασοπροστασίας και Πυρόσβεσης Ηλιούπολης – ΕΟΔΠΗ, του Κέντρο Προστασίας Δασών & Φυσικού Περιβάλλοντος Βύρωνα – Εθελοντές και με οχήματα της Πολιτικής Προστασίας Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης.
Λόγω της έγκαιρης κινητοποίησης όλων των δυνάμεων, όλες οι εστίες τέθηκαν άμεσα υπό έλεγχο.